Coworking Space (فضای کار اشتراکی) چیست؟

coworking (فضای اشتراکی) چیست؟ یک سوال خیلی عالی!

در این مقاله ما به تعریف coworking و نظرات افراد مختلف در مورد آن می پردازیم و مزایای فضاهای اشتراکی برای افراد و تیم ها را بیان می کنیم.

جالب است بدانید شرکت های مشهوری چون اوبر، اینستاگرام، ایندی گوگو و واندرفلای کارشان را از فضاهای اشتراکی آغاز کرده اند.

تاریخچه Coworking

کلمه coworking در ارتباط با یک محیط کاری اشتراکی اولین بار توسط Brad Neuberg در سال ۲۰۰۵ به کار برده شد.او یک کارآفرین جسور با رویاهای بزرگ بود که اولین فضای کار اشتراکی را مانند چیزی که امروزه می شناسیم،در سانفرانسیکو ایجاد کرد.آن را “فضای کاری سانفرانسیکو” نامید و فقط دو روز در هفته باز بود. اما آنجا ماه اول خالی ماند،زیرا هیچکس تاکنون راجع به “فضای کاری اشتراکی” چیزی نشنیده بود!

Coworking چیست؟

Coworking روش جدید کار کردن و اشتراک فضا است.که در آن افراد و گروه های مختلف با فعالیت های مستقل،از یک محیط کاری مشترک استفاده می کنند.فضاهای اشتراکی برای فراهم کردن یک محیط فعال و پویا برای ساکنان پرتوانشان طراحی شده اند و الزامات و محدودیت های معمول شرکت ها را ندارند،تا یک محیط کاری انعطاف پذیر را ارائه کنند.بعضی از فضاهای اشتراکی با ارگونومی های عجیب طراحی می شوند تا افراد در آنها احساس راحتی کنند.

در coworking ها می توان میزهای اختصاصی داشت و یا با دیگران به طور مشترک از یک میز استفاده کرد. (hot desk)

coworking فقط به اشتراک گذاشتن فضا و هزینه نیست،تعلق داشتن به یک جامعه و ارتباط با افراد مختلفی است که می توانند در حوزه های مختلف به ما کمک کنند.

بیایید تعریف برخی از سازمان ها را از از فضاهای اشتراکی ببینیم:

ویکی پدیا

coworking یک گردهمایی اجتماعی از گروهی از افراد است که با اینکه مستقل کار می کنند،اما ارزش ها را به اشتراک می گذارند و معتقدند کار کردن افراد در کنار یکدیگر در یک محیط یکسان موجب  افزایش سینرژی می شود.

گوگل

در اصطلاحات دیکشنری گوگل coworking یک نوع کار است که اینگونه تعریف می شود: “استفاده از یک اداره یا محیط کاری دیگر به وسیله افرادی که دارای شغل آزادند یا برای کارفرمایان دیگر کار می کنند،معمولا بخاطر سهیم شدن تجهیزات،ایده ها و دانش.

Coworking یک جنبش جهانی است.

این سخنرانی Amarit Charoenphan (بنیانگذار اولین فضای کاری اشتراکی در تایلند، Hubba) را ببینید که نظراتش را درمورد اینکه coworking می تواند دنیا را تغییر دهد،بیان می کند.

چرا مردم از فضاهای اشتراکی استفاده می کنند؟

برای افرادی که یک کسب و کار راه اندازی می کنند (مانند استارتاپ ها و کارآفرین ها) یک فضای کاری اشتراکی یک گزینه کامل است زیرا یک جامعه درون سازمانی گسترده است که باعث شبکه سازی بین افراد خبره،منتور ها و سرمایه گذارها می شود،هزینه های استفاده از فضا بسیار پایین است،تعداد افراد تیم ها را می توان افزایش یا کاهش داد و می تواند یک پلتفرم ایده آل برای عرضه محصولات جدید باشد.

اما فضاهای اشتراکی فقط برای استارتاپ ها و کارآفرین ها نیستند.درواقع اعضای آنها به طور باورنکردنی متفاوتند.در ادامه چند نمونه از گروه هایی که معمولا به coworking ها می پیوندند ذکر شده…

Coworking برای SME ها (کسب و کارهای کوچک و متوسط)

استفاده از فضاهای اشتراکی برای کسب و کارهای کوچک باعث حذف هزینه های بالای اجاره می شود.همچنین در این فضاها معمولا هرچیزی برای راه اندازی یک کسب و کار در دسترس است(از اتاق جلسات گرفته تا آشپزخانه هایی برای تهیه کردن اسنک و قهوه).مالک این کسب و کارها نیازی نیست نگران مواردی از قبیل تعمیر وای فای شرکت و چک کردن موارد دیگر باشند،زیرا به همه چیز رسیدگی می شود.

بعضی فضاهای اشتراکی در مناطق کسب و کاری مهم با دسترسی آسان به حمل و نقل،کافه ها،مراکز خرید و باشگاهها هستند.در مناطقی که اگر افراد بخواهند دفتر کار مستقل داشته باشند،اجاره ها بسیار بالاست.

Coworking برای فریلنسرها

برای فریلنسرهایی که مجبورند به تنهایی در خانه یا در یک کافه پرسر‌و‌صدا کار کنند و احساس انزوا می کنند،فضاهای اشتراکی یک محیط کاری راحت و پربازده اند که موجب ارتباط با افراد همفکر می شود.

از آنجاییکه در فضاهای کاری اشتراکی معمولا افراد علاقمند و جاه طلب حضور دارند،پیوستن به یک coworking یک راه عالی برای یافتن دوستان جدید،ملاقات مشتریان بالقوه و حتی شرکای تجاری جدید است!

Coworking برای شرکت ها

پیوستن شرکت های بزرگ به  فضاهای اشتراکی باعث می شود کارمندان شادی و بهره وری بیشتری داشته باشند و در یک محیط پویا با شبکه ای از مشتریان بالقوه،شرکا،منتورها و افراد با‌استعداد درحوزه های مختلف در ارتباط باشند.

Coworking چیست؟مخلص کلام

coworking برای افراد مختلف معنی و مفهوم مختلفی دارد و هر فضای اشتراکی با فضاهای اشتراکی دیگر متفاوت است.در ادامه نظرات مختلفی درمورد فضاهای اشتراکی را می خوانید:

coworking مکانی است که می توانید کارتان را در آن شروع کنید،بجای خانه با سروصدای بچه ها یا یک کافه محلی شلوغ.

coworking فضایی است که در آن می توانید مثل خانه کار کنید،فارغ از قواعد رایج محیط های کاری دیگر و به شکلی که دوست دارید و با همان تعاملات اجتماغی که به آن نیاز دارید.

coworking را مانند یک زمین بازی برای بچه های بزرگ در نظر بگیرید که می خواهند در یک فضای مجازی بازی کنند،در یک فضای دوستانه با هم کار کنند،درآمدی کسب کنند و عقاید تحول آفرینشان را با هم در میان یگذارند.

coworking به شما بهانه ای برای بازی و تفریح و تعامل با دیگران می دهد،در حالیکه مشغول انجام کارتان هستید.فرقی نمی کند که عضو یک تیم باشید و یا یک فریلنسر مستقل.

coworking یک روش هیجان انگیزتر برای کار است،نسبت به زمانی که به تنهایی کار می کنید.

فضای کار اشتراکی آریانا ( میز رشد ) با فراهم نمودن فضایی مناسب در مرکز شهر مشهد سعی  بر ارائه خدمات متفاوت به متقاضیان دارد برای آشنایی با این فضای اشتراکی بر روی لینک زیر کلیک نمایید . 

فضای کار اشتراکی آرایانا ( میز رشد )